Ir vairāki dažādi veidi, kā lietvārdu daudzskaitlī ievadīt Vācu. Izplatīts veids ir vārda beigās pievienot -e.
Kad pievienot -e
Lielākā daļa vācu visu dzimumu lietvārdu, kas sastāv no vienas zilbes, beigās pievienos -e, veidojot daudzskaitļus. Dažiem lietvārdiem būs arī umlaut izmaiņas.
1. piemērs. Šeit lietvārds beigās iegūst -e, un lietvārds vīrišķīgā vietā kļūst daudzskaitlī.
der Schuh (apavs, vienskaitlis) kļūst die Schuhe (daudzskaitlī).
Ich habe meinen Schuh verloren. (Es pazaudēju kurpi.)
Ich habe meine Schuhe verloren. (Es pazaudēju kurpes.)
2. piemērs: Šeit lietvārds ne tikai iegūst -e beigās, bet ar burtu “u” tiek iegūts umlauts.
die Wurst (desa, vienskaitlis) kļūst die Würste (daudzskaitlī).
Ich esse eine Wurst. (Es ēdu desu.)
Ich esse die Würste. (Es ēdu desas.)
Kad daudzskaitļa lietvārdi lieto atšķirīgu galotni
Vienīgais laiks, kad tiek pievienoti dažādi daudzskaitļa galotnes vārdi, ir lietvārds. Šajā gadījumā lietvārds vienmēr pievieno galotni -en.
Visos daudzskaitļa grupas kopsavilkumos skatiet zemāk redzamo tabulu. Šajā tabulā nom. apzīmē nominālo, ak. apzīmē apsūdzības, dat. nozīmē dative un gen. ir ģenitīvs.
Daudzskaitļa lietvārdi ar -e galotnēm
Lasīt vairāk par daudzskaitļa lietvārdi šeit.
Lieta | Vienskaitlis | Daudzskaitlis |
nom. ak. dat. ģen. |
der Hund (Suns) den Hund dem Hund des Hundes |
mirst Hunde mirst Hunde den Hundens der Hunde |
nom. ak. dat. ģen. |
die roka (roka) die roka der Rokas der Rokas |
die Hände die Hände den Händen der Hände |
nom. ak. dat. ģen. |
das Hemds (krekls) das Hemds dem Hemds des Hemdes |
mirst Hemde mirst Hemde den Hemdens der Hemde |