Džons Baksters Teilors: 1. afroamerikāņu zelta medaļnieks

Džons Baksters Teilors bija pirmais afroamerikānis, kurš uzvarēja olimpiādē Zelta medaļa un pirmais, kas pārstāvēja Amerikas Savienotās Valstis starptautiskās sporta sacensībās.

Pie 5’11 un 160 mārciņām Teilors bija garš, izturīgs un ātrs skrējējs. Īsajā, taču ražīgajā sportista karjerā Teilors nopelnīja četrdesmit piecus kausus un septiņdesmit medaļas.

Pēc Teilora nelaikā nāves tikai dažus mēnešus pēc olimpiskajām uzvarām Harijs Porters, 1908. gada Amerikas Olimpiskās komandas prezidenta pienākumu izpildītājs, Teiloru raksturoja kā

“[...] Vairāk kā cilvēks (nevis sportists), ka Džons Teilors izdarīja savu zīmi. Diezgan neuzkrītoši, ģeniāli (un) laipni, ar floti atbalstītais, tālu slavenais sportists tika iemīļots visur, kur zināms... Kā viņa sacensību bāksignāls viņa sasniegumu piemērs vieglatlētikā, stipendijās un vīrišķībā nekad nepazudīs, ja patiešām tam nav lemts veidoties ar Rezervētājs T. Vašingtona."

Early Life un budding dziesmu zvaigzne

Teilors dzimis 1882. gada 3. novembrī Vašingtonā, D. C. Teilora bērnībā ģimene pārcēlās uz Filadelfiju. Apmeklējot Centrālo vidusskolu, Teilors kļuva par skolas ceļa komandas locekli. Vecākā gada laikā Teilors kalpoja par enkura stūri Centrālās vidusskolas vienas jūdzes stafetes komandā Penna relejos. Lai arī Centrālā vidusskola čempionāta sacensībās finišēja piektā, Teiloru uzskatīja par labāko Filadelfijas ceturtdaļjūdzes skrējēju. Teilors bija vienīgais trases komandas afroamerikānis.

instagram viewer

Beidzis Centrālo vidusskolu 1902. gadā, Teilors apmeklēja Brauna sagatavošanas skolu. Ne tikai Teilors bija trases komandas loceklis, bet arī kļuva par zvaigžņu skrējēju. Atrodoties Braunā Prepā, Teilors tika uzskatīts par labāko pirmskolas izglītības iestāžu ceturtdaļmiljonu Amerikas Savienotajās Valstīs. Tā gada laikā Teilors uzvarēja Princeton Interscholastics, kā arī Yale Interscholastics un noenkuroja skolas sliežu komandu Penn relejos.

Gadu vēlāk Teilore iestājās Vartonas Finanšu skolā Pensilvānijas universitāte un atkal pievienojās trases komandai. Būdams Pensilvānijas Universitātes universitātes trases komandas loceklis, Teilors uzvarēja 440 jardu skrējienā Intercollegiate Amerikas amatieru sportistu asociācijas (IC4A) čempionāts un pārspēja starpnovadu kolektīvu rekordu ar laiku 49 1/5 sekundes.

Pēc pārtraukuma no skolas Teilors 1906. gadā atgriezās Pensilvānijas universitātē, lai studētu veterinārmedicīnu, un viņa vēlme vadīt trasi tika atzīta par labu. Treniņš Maikla Mērfija vadībā Teilors uzvarēja 440 jardu sacensībās ar rekordu 48 4/5 sekundes. Nākamajā gadā Teiloru pieņēma darbā Īrijas Amerikas vieglatlētikas klubs un uzvarēja 440 jardu sacensībās Amatieru vieglatlētikas savienības čempionātā.

1908. gadā Teilors beidzis Pensilvānijas Universitātes Veterinārmedicīnas skolu.

Olimpiskais konkurents

1908. gada olimpiāde notika Londonā. Teilors sacentās 1600 metru stafetes stafetē, skrienot 400 metru skrējiena posmu, un sacensībās uzvarēja Amerikas Savienoto Valstu komanda, padarot Teiloru par pirmo afroamerikāni, kurš ieguva zelta medaļu.

Džona Baksera Teilora nāve

Piecus mēnešus pēc tam, kad vēsture kļuva par pirmo Āfrikas un Amerikas olimpiskā zelta medaļnieku, Teilore nomira divdesmit sešu gadu vecumā no vēdertīfa pneimonijas. Viņš tika apbedīts Filadelfijas Edenas kapos.

Teilores bērēs tūkstošiem cilvēku godināja sportistu un ārstu. Četri garīdznieki veica viņa apbedīšanu un vismaz piecdesmit pajūgi sekoja viņa apbedījumam uz Ēdenes kapsētu.

Pēc Teilores nāves vairākas ziņu publikācijas publicēja nekrologus zelta medaļniekam. Iekš Ikdienas Pensilvānijas valoda, Pensilvānijas Universitātes oficiālais laikraksts, reportieris Teiloru raksturoja kā vienu no populārajiem un cienījamākajiem studenti universitātes pilsētiņā, rakstot: “Mēs nevaram viņam maksāt lielāku cieņu - Džons Baksters Teilors: Pensilvānijas vīrietis, sportists un džentlmenis.”

The New York Times bija klāt arī Teilores bērēs. Ziņu publikācija šo pakalpojumu raksturoja kā “vienu no lielākajiem atzinības rakstiem, kas šajā pilsētā jebkad maksājis krāsainam cilvēkam, un Teiloru raksturoja kā“ pasaules lielāko nēģeru skrējēju ”.